GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Behållare med lock 3772024
nr 377 2024
Stig Lindberg
(1916-1982), Sverige
Behållare med lock, Fajans, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1960-tal, cylindrisk, tvärrandig, gul, vit, grå, rosa. Höjd 51 cm (37, 5 cm utan lock), hål nedtill för tappkran, signerad: '(studiohanden) SWEDEN' i blått = Stig Lindberg, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 173, Tidsskriften Västerbotten, Lund 2005, nr 2, sid 16
Stig Lindberg, svensk formgivare och målare född 1916, död 1982.
Utrop:
300 kr
Såld:
2.900 kr
måndag 31 oktober 2005
kl 16:00:01
1.000 kr
350 kr
450 kr
550 kr
1.000 kr
1.100 kr
2.200 kr
1.300 kr
1.500 kr
1.700 kr
1.900 kr
2.100 kr
ledande budet*
Stig Lindberg
Läs mer om Stig Lindberg